زیست شناسی جوان
سفلیس
سلام

بعد از یک مدت طولانی غیبت بالاخره اومدم.

این پست رو در ارتباط  با تقاضای یکی از دوستان درباره بیماری سفلیس میذارم

امیدوارم خوشتون بیاد

 

عامل بيماری سفليس‌ كه مى تواند علائم متعدد و دشوارى را بروز دهد، يک باكترى است . ‍

اين بيماري امروزه در سوئد بسيار غيرعادى است. از اينرو سرايت سفليس‌ اغلب ميان افرادى ‍

است كه در آسياى جنوب شرقى و اروپاى شرقى، آفریقا يا در شهرهاى بزرگ آمريکا يا اروپا ‍

تماسهاى جنسى داشته اند. اگر دليلـى وجود دارد كه فرد گمان كند كه به سفليس‌ مبتلا ‍

شده بايستی براى معاينه به پزشك مراجعه كند .

سفلیس چگونه سرایت می کند؟ 

سفليس‌ در درجه نخست از طريق نزديکی جنسى سرايت مى كند ولـى برخى از ساير تماسهاى خيلی ‍

نزديکی مانند بوسيدن، چنانچه در اطراف دهان زخم وجود داشته باشد، نيز مى توانند باكترى ‍

را منتقل كنند. خون نيز مى تواند عامل سرايت باشد .

 

javanbiology

عکس بالا زخمی ناشی از بیماری سفلیس را نشان می دهد که در روی زبان ایجاد شده است

سفلیس چه علایمی را بروز می دهد؟

سفليس‌ بين ١ تا ۴ هفته پس‌ از سرايت با يک يا چند زخم سفت، دردناك و ترشحدار در نقطه ‍ اى كه باكترى از آن خودرا وارد بدن كرده، آغاز مى شود.(مرحله اول) اگر زخمها در نواحی تناسلی وجود ‍ داشته باشند كشف آنها دشوار است. زخم پس‌ از حدود ٣ تا ۶ هفته بدون درمان از بين مى ‍ رود(مرحله دوم) ولـى باكتریها در بدن باقى مى مانند. اين بيماري تا ٣ ماه پس‌ از سرايت با جوشهاى ‍پوستى دوباره بروز مى كند . ساير علائم بيماری كه همزمان بروز مى كنند عبارتند از تب، حالت تهوع، خستگى، درد مفاصل ‍ و ريزش‌ مو. سپس‌ اين بيماري از خود علائمى بروز نخواهد داد و بارديگر پس‌ از گذشت ‍چندسال ظاهر خواهد شد .(مرحله نهفته)

آزمایش چگونه انجام می شود؟

اگر از زخم مايع جارى باشد مى توان آزمايش‌ را زير ميکروسكپ انجام داد. سفليس‌ از طريق ‍

آزمايش‌ خون نيز قابل تشخيص‌ است ولـى بايستی چندين هفته از زمان سرايت سپرى شده باشد .

 javanbio

درمان

سفليس‌ با تزريق پنی سیلین طى ١۰ تا ٢۰ روز مداوا مى شود. پس‌ از درمان طى حداقل 1 سال ‍

ملاقاتهاى مكرر براى كنترل انجام خواهد شد.

وقتی در فردی این بیماری تشخیص داده می شود شریک او هم باید مورد مداوا قرار گیرد.

منبع:jarva

2 نوشته شده در  جمعه سی و یکم اردیبهشت 1389ساعت 21:49  توسط جوان بیولوژی  | 

دايرکتوری وبلاگ زيست شناسی جوان

 

با عرض سلام
در قسمت "درباره وبلاگ" توضيح مختصری درباره ي نويسندگان و هدفشون برای ساخت اين وبلاگ داده شد.

اين يه معرفی مختصر از نويسندگان:

من علی ۱۹ ساله دانشجوی ترم اول رشته ی پرستاری و خواهرم نيلوفر ۲۲ ساله فارغ التحصيل رشته ی زيست شناسی عمومی در مقطع کارشناسی.

اين هم يه معرفی مختصر از مطالب وبلاگ:

سعی مي کنيم که مطالب وبلاگ رو در چهار قالب و موضوع به عنوان های زيست شناسی جانوری، گياهی، ميکروبیولوژی و زيست شناسی انسانی پست کنيم.

دايرکتوری وبلاگ زيست شناسی جوان :

شما می توانيد از دايرکتوری زير موضوع و يا مطلب دلخواه خود را مشاهده کنيد.

  1. ماگنولیا

  1. ترموفیل ها ( Thermophiles )
  1. ریه ها
  1. Genpets

اميدوارم که با نظر هاتون به ما کمک کنيد.

 

2 نوشته شده در  شنبه سی ام آبان 1388ساعت 23:46  توسط جوان بیولوژی  | 

بزرگترین باکتری جهان (تیومار گاریتا نامیبین سیس)
طبقه بندی :

فرمانرو :

باکتری ها

شاخه :

پروتو باکتری

رده :

گاما پروتو باکتری

راسته :

تیوتریکال

خانواده :

تیوتریکاسه

جنس :

تیومارگاریتا

گونه :

تیومارگاریتا نامیبین سیس

 
توضیحات عمومی :

تیومارگاریتا نامیبین سیس (مروارید گوگردی نامیبا) یک باکتری کروی شکل ، گرم منفی و از شاخه پروتو باکتری است که در سال 1999 در سواحل نامیبا در رسوبات اقیانوسی یک جزیره نمای قاره ای یافت شد . این باکتری با قطری به اندازه ی 0.75 میلی متر به عنوان بزرگترین باکتری در جهان شناخته شده است که حجمش حدود 3 میلیون برابر یک باکتری معمولی است و با چشم  قابل رویت می باشد .

این باکتری یک شیمیولیتوتروف می باشد و قادر است که در زنجیره انتقال الکترون از نیتروژن به عنوان پایانه گیرنده الکترون استفاده کند . از آن جایی که در این نوع باکتری ها غلظت نیترات به مقدار قابل ملاحظه ای در حال نوسان است ، آنها نیترات موجود در واکوئل های حجیم را با غلظت بالایی (بالاتر از 800 میلی مولار) ذخیره می کنند . وقتی که غلظت نیترات در محیط کم شد ، باکتری محتوی درون واکوئل را برای تنفس استفاده می کند . تحقیقات اخیر دلالت بر آن دارد که ممکن است این باکتری دارای تنفس بی هوازی اختیاری باشد تا تنفس بی هوازی اجباری ، این به این معنی است که اگر اکسیژن در محیط زیاد باشد تنفس این باکتری به شکل هوازی تغییر می کند .

هنگام تنفس بی هوازی ، ارگانیسم ها هیدروزن سولفید (H2S) را به گوگرد عنصری (S0) اکسیده می کنند ، که این ماده به صورت گرانول هایی در سیتوپلاسم این باکتری ها ذخیره کرده که به دلیل شکست نور به شکل مروارید دیده می شوند .

قابلیت غیر معمول دیگر این نوع باکتری ها این است که دارای الگوی تقیسم تبدیلی هستند . در مواقع استرس ، مانند گرسنگی ، باکتری از تقسیمی استفاده می کند که طی آن با افزایش تعداد ، حجم مجموعه تغییری نمی کند . به کار گیری این تدبیر ممکن است به خاطر افزایش شانس بقایی باشد که باعث ازدیاد پراکندگی می شود .

بزرگترین باکتری شناخته شده قبلی اپالوپیسیوم فیشل سونی بود که دارازایی به اندازه 0.5 میلی متر داشت .

ساختار ژنوم :

با مطالعه ی ژن تیومارگاریتا نامیبین سیس ، دانشمندان توانستند که جای دقیق این باکتری را در درخت تبار زایشی تعیین کنند از آن جهت که  ژن این باکتری روابط نزدیکی با ژنوم باکتری هایی همچون تریپلوکا و بگیاتوا دارد . این دو باکتری نیز باید در شرایط سخت محیطی نسبتا یکسانی با تیومارگاریتا نامیبین سیس زندگی کنند .

ساختار سلول و متابولیسم :

محیط زندگی تیومارگاریتا نامیبین سیس به گونه ایی است که این باکتری نیاز به شرایط محیطی منحصر به فردی دارد : آنها باید توانایی اکسیده کردن نیترات به سولفید در شرایط کمبود نیترات و اکسیژن را داشته باشند که این باکتری به دلیل قادر بودن ذخیره ی نیترات و گوگرد می تواند این شرایط را تحمل کند . تقریبا تمامی محفظه سلولی هر باکتری از واکوئل های حاوی مایعات ساخته شده است ، و در بعضی از آنها مقدار زیادی نیترات (10000 بار بیشتر از آب دریای اطراف)  وجود دارد . این باکتری وقتی از نیترات ذخیره ای برای اکسیده کردن گوگرد سطح آب استفاده می کند که این ماده در محیط اطرافش زیاد است . سیتوپلاسم درون سلول این توانایی را به باکتری می دهد که با انعطاف سبب ورود نیترات و سولفید از بیرون به داخل باکتری گردد و باعث بزرگتر شدن باکتری شود .

بوم شناسی :

تیومارگاریتا نامیبین سیس در رسوبات سرشار از گوگرد سطح اقیانوس یافت شد ، جایی که نقش بوم شناختی بسیار مهمی ایفا می کند . این باکتری با اکسیده کردن گوگرد می تواند مانند یک برطرف کننده سموم فعالیت کند ، به این صورت که گاز های سمی را از آب می گیرد و آنها را برای ماهی ها و دیگر موجودات دریایی نگهداری می کند .  مکان هایی که این باکتری یافت شد محل زندگی فیتوپلانکتون ها نیز هست . وقتی که این فیتوپلانکتون ها به طرف پایین فرو می روند ، مواد اندامی آنها بوسیله ی باکتری های بی هوازی سطح آب اکسیده می شود . این اکسیداسیون باعث ایجاد مقدار زیادی سولفید می شود ، تیومارگاریتا نامیبین سیس این توانایی را دارد که سولفید ها را اکسیده کند . همانند سواحل نامیبا ، سواحل غربی آمریکای جنوبی نیز سرشار از فیتوپلانکتون هاست ، که می تواند محیط زیست مناسبی برای تیومارگاریتا نامیبین سیس باشد . دانشمندان می گویند نسبت اندازه ی این باکتری با دیگر باکتری ها همانند نسبت اندازه ی یک وال آبی با یک نوزاد موش است .

منابع :

http://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Thiomargarita

http://en.wikipedia.org/wiki/Thiomargarita_namibiensis

ترجمه شده و با اندکی تصرف

2 نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم شهریور 1388ساعت 9:18  توسط جوان بیولوژی  | 

هالوفیل ها ( Halophiles )

هالوفیل ها نوعی دیگر از آرکی باکترها هستند که در محیط های افراطی زندگی می کنند. اسم این نوع باکتری ها از معادل یونانی آن یعنی نمک دوست گرفته شده است. هالوفیل ها را می توان در هر جایی که غلظت نمکش ۵ برابر آب اقیانوس ها باشد به عنوان مثال در دریاچه نمک یوتا (یکی از ایالت های آمریکا) و دریای مرده یافت.

هالوفیل ها از این جهت منحصر به فرد تلقی می شوند که قادرند در آب هایی با شوری ۱۵ تا ۲۰ درصد به زندگی خود ادامه دهند. هالوفیل ها نیز خود به دو گروه میانه رو و افراطی تقسیم می شوند. هالوفیل های میانه رو می توانند در آب های ۱۵ تا ۲۰ درصد شوری زندگی کنند ولی این در حالی است که نوع افراطی آنها در در آب هایی با شوری حدود ۳۶ درصد هم یافت می شوند.

همان طور که می دانید وقتی سلولی در محیط غلیظ قرار می گیرد به دلیل هیپرتونیک بودن محیط و هیپوتونیک بودن سیتوپلاسم، این اختلاف غلظت سبب می شود که سلول سیتوپلاسم خود را از دست داده و می میرد. اکنون این سوال پیش می آید که این باکتری ها چگونه در این درجه شوری زنده می مانند؟ آنها برای جلوگیری کردن از خروج مواد داخلیشان دو استراتژی را به کار می گیرند و برای این کار مقداری انرژی مصرف می کنند. اول اینکه هالوفیل ها با متراکم کردن مولکول های زیستی که خود سنتز کرده اند و یا از محیط گرفته اند در سیتوپلاسم غلظت درون خود را با محیط برابر می کنند. و دوم اینکه آنها از نفوذ پذیری انتخابی یون پتاسیم ( +K ) به داخل سیتوپلاسم سعی می کنند که خود را با محیط سازگار کنند.

هالوفیل ها هتروتروف و هوازی بوده و انرژی خود را از محیط بدست می آورند.

منبع: http://en.wikipedia.org/wiki/Halophile

ترجمه شده و با کمی تصرف

2 نوشته شده در  شنبه چهاردهم شهریور 1388ساعت 8:45  توسط جوان بیولوژی  | 

ساکروفیل ها ( Psychrophiles )
ساکروفیل ها نوعی دیگر از آرکی باکترها هستند که در محیط های افراطی زندگی می کنند. از نظر سازگاری با محیط آنها دقیقا بر عکس ترموفیل ها عمل می کنند.

ساکروفیل ها معمولا در دمای زیر ۱۵ درجه سانتی گراد رشد و تولید مثل می کنند. این نوع باکتری را می توان در هر جایی از زمین که دمای پایینی دارد یافت. به عنوان مثال آنها در کوه های آلپ، قطب شمال، اعماق اقیانوس ها، یخ های قطبی و یخچال های طبیعی قادر به حیات هستند. یافت چنین باکتری هایی دانشمندان را به فکر پیدا شدن موجود زنده در سیارات دیگر می اندازد.

ساکروفیل ها از راه های متنوعی انرژی کسب می کنند. آنها قادرند که انرژی مورد نیاز خود با فوتوسنتز، شیمیو فوتوسنتز، هتروترفی بدست بیاورند.

 دلیل زنده ماندن آنها در این دما این است که آنها دارای غشای لیپیدی مقاوم در برابر سرما هستند و همچنین ماده وراثتی آنها حاوی ژن ضد یخ است پروتئین های ضد یخ را می سازند و از DNA خود تا دما انجماد آب نیز محافظت می کنند.

منبع: http://en.wikipedia.org/wiki/Psychrophile

ترجمه شده و با کمی تصرف

2 نوشته شده در  جمعه سیزدهم شهریور 1388ساعت 9:46  توسط جوان بیولوژی  | 

ترموفیل ها ( Thermophiles )
ترموفیل ها از انواع آرکی باکترها هستند که در شرایط منحصر به فردی که هیچ موجود دیگر زنده نمی ماند زندگی می کنند. اسم این نوع باکتری ها از معادل یونانی آن یعنی دما دوست ( θερμότητα>thermotita  φίλια>philia ) گرفته شده است.  این نوع باکتری در آب های نزدیک محل های خروج مواد آتشفشانی در میان اقیانوس ها یافت می شوند.

ترموفیل ها از این جهت منحصر به فرد تلقی می شوند که قادرند در دمای ۴۵ تا ۸۰ درجه سانتی گراد (۱۱۳ تا ۱۷۶ درجه فارنهایت) به زندگی خود ادامه دهند. ترموفیل ها خود به دو گروه میانه رو و افراطی تقسیم می شوند. ترموفیل های میانه رو هم می توانند در دمای بالا و هم در دمای زیر  ۵۰ درجه زندگی کنند ولی این در حالی است که نوع افراطی آنها تنها در دمای بالا یافت می شوند. یکی از این از انواع افراطی هایپرترموفیل نام دارد که قادر است تا دمای ۱۰۵ درجه نیز زندگی کند.

همان طور که می دانید آنزیم های موجودات زنده در دمای بالای ۴۵ درجه از فعالیت باز می ایستند، اکنون این سوال پیش می آید که این باکتری ها چگونه در این دما زنده می مانند؟ تنها لازمه ی زنده ماندن در این دما داشتن آنزیم هایی است که در دمای بالا توانایی فعالیت داشته باشند که ترموفیل ها این نوع آنزیم ها را دارند. از این آنزیم ها در زیست شناسی مولکولی استفاده می کنند، به عنوان مثال این آنزیم ها برای تولید DNA پلی مراز مقاوم در برابر دما و همچنین مواد شوینده به کار می روند.

ترموفیل ها اغلب بی هوازی هستند و انرژی خود را به جای اکسیژن از مواد گوگرد دار به دست می آورند.

منبع: http://en.wikipedia.org/wiki/Thermophile

ترجمه شده و با کمی تصرف

2 نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم شهریور 1388ساعت 18:57  توسط جوان بیولوژی  | 

آنفولانزای خوکی
 

اینکه چرا آنفولانزای خوکی به یک معضل تو جهان تبدیل شده،دلایل زیادی داره.یکی از این دلایل،جنبه غذایی هست.بخاطر قیمت پایین گوشت خوک.که حتی قیمت آن از قیمت یک همبرگر مک دونالد هم پایین تره و حالا دیگه خیلی از خانواده هایی که قبلا از گوشت خوک به عنوان منبع غذایی گوشتی استفاده می کردند حالا دیگه اون منبع رو هم از دست دادند.

آنفولانزای خوکی چیست؟

آنفولانزای خوکی یک بیماری تنفسی است و دارای بعضی از عناصر از ویروسی است که در خوکها یافت می شود.

آنفولانزای خوکی درتعدادی از کشورها تثبیت شده است و درحال گسترش از انسانی به انسان دیگر میباشد که میتواند منجر به شیوع جهانی آنفولانزای خوکی شود.

آنفولانزای خوکی با آنفولانزای معمولی تفاوت دارد به دلیل نوع جدید ویروس آنفولانزا که در انسانها ظاهر شده است و به سرعت در حال گسترش از فردی به فرد دیگر است.

سازمان جهانی بهداشت(WHO)هم به صورت دقیق ناظربر موارد آنفولانزای خوکی است تا مانع جهانی شدن آن شود .

به خاطر اینکه این ویروس،ویروس جدیدی است،هیچکسی در برابر آن ایمنی ندارد و همه در خطر ابتلا به آن قرار دارند.( همه منظور افراد بزرگسال سالم،افراد مسن،کودکان و همچنین افرادی که درحال درمان هستند،می باشد)

 همانند انسانها،خوکها هم دچار آنفولانزا می گردند.ولی ویروس های آنفولانزای خوکی همانند ویروسهای آنفولانزای انسانی نیستند.

آنفولانرای خوکی معمولا انسانها را آلوده نمی کندو موارد نادر ابتلا انسانها که در گذشته اتفاق افتاده بود،اساسا مربوط به افرادی بود که به طور مستقیم با خوکها در ارتباط بودند.اما شیوع آنفولانزای خوکی فعلی به طورکاملا متفاوتی است.این آنفولانزا به علت نوع جدیدی از ویروس است که به صورتی تغییر یافته است که به آن اجازه شیوع از فردی به فرد دیگر را می کند و باعث بروز آن در افرادی شده است که هیچ گونه تماسی با خوکها نداشته اند.

علائم آنفولانزای خوکی چیست؟

علائم آنفولانزای خوکی مثل آنفولانزای معمولی است که شامل تب،لرز،سرفه،گلودرد،آبریزش بینی،بدن درد،سر درد و کوفتگی است.

                         javanbiology

تعداد زیادی از افراد ههم دچار اسهال و استفراغ می شوند.

تقریبا هر کسی که دچار آنفولانزای خوکی میشود حداقل دو مورد از این علائم را دارد.اما این علائم ممکن است تحت شرایط دیگر هم به وجود بیاید .این بدان معنی است که شما و پزشک شما نمی توانید فقط برمبنای علائم قضاوت کنید که آیا آنفولانزای خوکی گرفته اید یا نه.این احتیاج به تست های آزمایشگاهی دارد که اطمینان حاصل شود.

چرخه آلودگی

ویروس آنفولانزای خوکی مرکب از ۸قطعه RNAیی است که به وسیله پوشش لیپیدی احاطه شده است که در پوششی از دو پروتئین که برای همانند سازی ویروسی ضروری هستند، قرار گرفته اند که به نامهای هماگلوتینین (H)و نورامینیداز(N) شناخته می شوند.

چرخه آلودگی وقتی شروع می شود که هماگلوتینین به سطح سلول میزبان متصل میشود سپس پوشش ویروس به پوشش سلول میزبان ملحق می شود و RNA آزاد می شود.RNA ویروسی درون سلول میزبان شروع به همانند سازی می کند و پروتئین های جدید سنتز میشود.

ویروسهای آنفولانزا به طور مداوم در پروتیئین های H و N توالی های آمینو اسیدیشان تغییر ایجاد میشود .تحت فرآیندی که به آن رانش ژنتیکی (دریفت ژنتیکی) گفته می شود.

این تغییرات به خاطر اشتباهاتی است که در حین همانندسازی RNAویروسی اتفاق می افتد.این تغییرات منجر می شوند که پروتئین های Hو Nدیگر به وسیله سلول های ایمنی میزبان شناسایی نشوند و بدین ترتیب سویه های جدیدی از ویروس گسترش یابد.

چه کسانی بیشتر در معرض  خطرابتلا به آنفولانزای خوکی قرار دارند؟

گروه های مشخصی هستند که در صورت ابتلا،در معرض خطر بیشتری قرار دارند.این گروهها شامل افراد زیر هستند:

*زنان باردار

*کودکان (به خصوص زیر ۱۲ماه)

*سالمندان

*افر اد با بیماری های قلبی

*مبتلایان به ایدز

*افراد مبتلا به بیماری های مزمن

*افرادی که از داروهای تضعیف کننده استفاده می کنند مثل کسانی که برای درمان سرطان شیمی درمانی می شوند یا افرادی که برای پیوند اعضا از داروهایی استفاده می کنند که سیستم ایمنیشان تضعیف شود.

افرادی که در این گروها قرار دارند باید بلافاصله پس از مشاهده یکی از علائم آنفولانزا، به پزشک مراجعه نمایند.

ویروس آنفولانزا چه مدتی بر روی سطوح مختلف زنده می ماند؟

این ویروس برای ساعتها می تواند بر روی سطوح مختلف زنده بماند.مطالعات نشان داده اند که این ویروس می تواند بیشتر از ۴۸ ساعت بر روی بر روی سطوح سخت و بدون منفذ مثل استیل ضدزنگ دوام بیاورد و زنده بماند و بیشتر از ۱۲ ساعت بر روی لباس.

اگرچه به نظر میرسد که این ویروس فقط برای چند دقیقه بر روی دستهای شما زنده است اما این زمان بسیار زیادی است برای شما تا آن را به دهان،بینی یا چشمهایتان انتقال دهید.

ویروس آنفولانزا چگونه گسترش می یابد؟آیا انتشار آن هوازی است؟

از قرار معلوم ویروس آنفولانزای خوکی همانند آنفولانزای معمولی شیوع پیدا می کند.شما می توانید ویروسها را مستقیما از فرد آلوده،یا با لمس اشیائی که اخیرا توسط فرد آلوده لمس شده است دریافت کنید و سپس به چشمها،بینی یا دهانتان انتقال دهید.

بخاطر همین موضوع توصیه می شود که شست و شوی دستها را به یک عادت تبدیل کنید.حتی هنگامی که بیمار نیستید.

افراد مبتلا می توانند ویروس را  چند روز قبل از بروز علائم و تا ۷ روز پس از بیمار شدن،انتقال دهند.

آیا واکسنی برای آنفولانزای خوکی وجود دارد؟

در این مرحله خیر.این نوع از آنفولانزا همانند آنفولانزای فصلی نیست و یک نوع پیچیده و جدید ویروس است.واکسن وقتی گسترش پیدا می کند که سویه مشخص تشخیص داده شود و سپس پس از  آن چند ماه برای تولید انبوهش زمان نیاز دارد.

 

2 نوشته شده در  سه شنبه دهم شهریور 1388ساعت 19:44  توسط جوان بیولوژی  |